Czym są punkty spustowe i jaką rolę odgrywają one w fizjoterapii?
Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe to stosunkowo niewielkie obszary w mięśniach, czasem wyczuwalne przy dotyku jako zgrubienia, guzki lub struny, które charakteryzują się szczególnie dużą bolesnością. Nacisk na te punkty wywołuje silny ból, który może promieniować do innych części naszego ciała. Jak przebiega terapia punktów spustowych, opiszemy na podstawie praktyki, którą prowadzimy u siebie w Poznaniu.
Gdzie są umiejscowione punkty spustowe i jak powstają
Ogólnie punkty spustowe mogą pojawiać się w każdym mięśniu. Istnieją mapy typowych miejsc, w których te punkty występują najczęściej, jednak ponieważ każdy człowiek jest inny, to mogą one u różnych osób objawiać się w różnych miejscach. Punkty układają się wyraźnie wzdłuż pewnych linii nazywanych łańcuchami mieśniowo-powięziowymi. Oto najczęstsze lokalizacje punktów spustowych:
dolny i górny grzbiet,
pośladki,
kark,
bark,
głowa,
szyja,
pod pachą,
inne lokalizacje to pachwina, łydka, udo, mięśnie wzdłuż kręgosłupa, mięśnie czworoboczne lędźwi.
Na ogół przyjmuje się, że punkty spustowe są efektem długotrwałego skurczu niewielkich włókien mięśnia prowadzącego do ich niedokrwienia i niedotlenienia, co w efekcie wywołuje gromadzenie się w takim punkcie kwasu mlekowego wywołującego ból podobny do tego, kiedy mamy zakwasy po intensywnym wysiłku. Z upływem czasu dochodzi do coraz większej wrażliwości danej części mięśnia, co wywołuje częstsze jego skurcze, a to skutkuje tym, że wokół tego pierwotnego punktu powstaje szereg innych takich punktów, zwanych punktami satelitarnymi.
Terapia punktów spustowych w AR-FIZ
Najskuteczniejszym sposobem leczenia punktów spustowych jest ich wyłączenie, czyli sprawienie, żeby fragmenty mięśni, które je tworzą, przestały się kurczyć. Pewnym, dość skutecznym sposobem wywołującym taki efekt są zastrzyki. Jednakże bardziej naturalnym i neutralnym dla zdrowia sposobem jest terapia punktów spustowych poprzez głęboki masaż i to jest sposób, który preferujemy w AR-FIZ u nas w Poznaniu. Trzeba wiedzieć, że aby taki masaż przyniósł skutek, musi on być bardzo intensywny, co z kolei sprawia, że jest on zazwyczaj bardzo bolesny. Dla części pacjentów może to być ból trudny do wytrzymania, szczególnie wtedy, gdy punkty spustowe są umiejscowione dosyć głęboko, na przykład w okolicy tylno-bocznej pośladka. Niemniej głęboki masaż w większości przypadków jest metodą bardzo skuteczną w leczeniu punktów spustowych i szybko prowadzi do wyleczenia.