Swoistego rodzaju masażem leczniczym, jest tak zwany masaż rehabilitacyjny. Masaż ten najczęściej jest łączony równocześnie z innymi technikami rehabilitacji po urazach, operacjach i wypadkach, a także po leczeniu szpitalnym, a czasem jeszcze w trakcie tego leczenia. Bardzo często masaże rehabilitacyjne stosowane są w stanach pourazowych, przy bólach mięśni kręgosłupa i bólach pleców, a także u osób po udarze mózgu, wylewie oraz z zanikami mięśni. Masaż rehabilitacyjny stanowi jedną z podstawowych ofert naszej firmy i jest przez nas stosowany zarówno w samym Poznaniu, jak i w jego okolicach wraz z opcją przyjazdu naszego fizjoterapeuty do domu pacjenta.

Rehabilitacja i masaż leczniczy


Każdy masaż leczniczy wywołuje mniejsze lub większe oddziaływanie na powłoki skórne, mięśnie, torebki i wiązadła stawowe, a także pośrednio na kościec pacjenta. Masaż rehabilitacyjny, a także każdy inna terapia manualna powoduje pewne, mające charakter miejscowy lub ogólny, zmiany i reakcje w organizmie pacjenta poddawanego temu zabiegowi. Zmiany miejscowe powstają bezpośrednio w masowanej tkance. Natomiast zmiany ogólne wywołują pewne reakcje głębszego typu, działając na nasz układ krążenia, system nerwowy, czy system wewnętrznego wydzielania. Usprawniając układ ruchowy, wspomagając tkankę łączną oraz wzmacniając zakończenia nerwowe w skórze, masaże rehabilitacyjne znacząco przyśpieszają powrót chorego do zdrowia i pełnej sprawności.

Techniki masażu rehabilitacyjnego


W fizjoterapii stosuje się różnego rodzaju masaży rehabilitacyjnych w zależności od rodzaju schorzenia i kondycji psychofizycznej pacjenta. Szczególnego rodzaju wyzwania stawia tutaj masaż kręgosłupa, który wymaga ścisłej współpracy pacjenta z rehabilitantem bądź masażystą. W tym wypadku wskazane jest, aby pacjent wytrwale dążył do celu i nie poddawał się, ponieważ rehabilitacja kręgosłupa oraz terapia manualna przynosi często pierwsze efekty po bardzo długim czasie. Masażem rehabilitacyjnym może być nawet masaż relaksacyjny, w przypadku schorzeń o podłożu psychicznym. Jak więc widzimy, masaż rehabilitacyjny, nie jest jednostką ściśle zdefiniowaną i może mieć on różne formy. Wszelkiego rodzaju masaże, w tym także masaż leczniczy i rehabilitacyjny proponowane są przez naszą firmę w Poznaniu.