Chroniczne bóle pleców to niestety dosyć częsta dolegliwość, mocno dezorganizująca nasze życie i wpływająca destrukcyjnie na cały nasz organizm. Trudno jest wysiedzieć w pracy, nie łatwiej jest przy chodzeniu i leżeniu. Nieprawidłowa postawa spowodowana bólem kręgosłupa, niekorzystnie wpływa na cały nasz aparat ruchowy, prowadząc do uszkodzeń stawów ruchowych i deformując nasze mięśnie. Doskonały antidotum na bóle pleców jest masaż kręgosłupa, który można zamówić również w naszej placówce w Poznaniu.

Kiedy konieczny jest masaż kręgosłupa i pleców Poznań


Zanim udamy się do gabinetu fizjoterapeutycznego, należy uzyskać skierowanie od lekarza. Skierowanie takie ułatwia fizjoterapeucie dobór odpowiedniej techniki masażu, w taki sposób, aby przyniósł on jak najlepsze rezultaty. Rehabilitacja kręgosłupa poprzez masaż stosowana jest gdy zespolone z nim więzadła lub mięśnie przestają prawidłowo pracować. Pojawia się wtedy ból, który ostrzega nas, że mięśnie po obu stronach kręgosłupa nie pracują równomiernie, są nadmiernie naciągnięte lub napięte, co sprawia, że nasz „słup nośny” przestaje być stabilny. Sytuacja taka sprawia, że nasza postawa pogarsza się, a kręgi i dyski zużywają się znacznie szybciej, niż powinno to się dziać w normalnej sytuacji.

Jak przebiega masaż kręgosłupa i jakie są jego techniki


Pamiętajmy, aby, jeśli zajdzie taka potrzeba, korzystać przy masażu kręgosłupa wyłącznie z pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który dysponuje gruntowną wiedzą na temat anatomii i fizjologii człowieka. Kręgosłup jest tak ważną częścią naszego organizmu, że nie można pozwolić sobie na żadne ryzyko w trakcie jego rehabilitacji, poddając się zabiegom wykonywanym przez jakichś domorosłych kręgarzy. Fizjoterapeuta przystępuje do masażu dopiero po przeprowadzeniu stosownego wywiadu, w którym pyta gdzie plecy najbardziej bolą, czy pacjent nie ma trudności z oddychaniem i czy może leżeć na brzuchu. W przypadku problemów z oddychaniem masaż prowadzony jest w specjalnym fotelu. Aby nie dochodziło do mechanicznych otarć, rehabilitant smaruje plecy środkiem poślizgowym np. oliwką, wazeliną lub talkiem, a także preparatami wspomagającymi takimi jak żele, czy maści, kremy lub emulsje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Klasyczne techniki, jakimi wykonuje się masaż kręgosłupa, także u nas w Poznaniu to głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibracja.