Ten rodzaj masażu znany jest ludzkości od wieków. Starożytne kroniki chińskie wskazują na to, że był on już stosowany co najmniej 3000 lat temu. Przyjmuje się, że to właśnie w Chinach wszystko się zaczęło i to tam po raz pierwszy zaczęto wykonywać masaż klastyczny, skąd w wiekach późniejszych rozprzestrzenił się on na cały świat, w tym także na Poznań, gdzie dzisiaj funkcjonuje nasza AR-FIZ z ofertą tego rodzaju masaży, a także wielu masaży specjalistycznych.

Wskazania i przeciwwskazania do masażu klasycznego


Masaż klasyczny jest masażem dosyć uniwersalnym i stosuje się go przy wielu schorzeniach np. przy skręceniach i stłuczeniach kończyn, przewlekłym zapaleniu mięśni, stawów i ścięgien oraz w chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych. Pomaga on także w bólach kręgosłupa, ogólnych wadach postawy oraz w dolegliwościach związanych z przeciążeniem mięśni bądź stawów. Stosowany jest także w chorobach dotyczących nieprawidłowej przemiany materii, nerwobólach, w nadwadze, a nawet przyśpiesza gojenie się blizn. Niestety nie można go stosować zawsze. Przeciwwskazaniami w jego stosowaniu są stany zapalne i alergiczne skóry, nie można go stosować w czasie infekcji i gorączki. Nie stosuje się także masażu klasycznego w przypadku miażdżycy naczyń obwodowych i zapaleniach żył, chorób serca, hemofilii, kamicy nerkowej, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz u kobiet w czasie ciąży lub miesiączki.

Technika masażu klasycznego


Sposoby wykonywania masażu klasycznego zostały już dawno temu szczegółowo dopracowane. Wymieńmy po kolei elementy które na masaż klasyczny składają się:

  • głaskanie,

  • rozcieranie,

  • wyciskanie,

  • ugniatanie,

  • oklepywanie,

  • wibracje,

  • roztrząsanie,

  • wałkowanie.

Nie będziemy w tym miejscu szczegółowo opisywać każdego z tych elementów, wystarczy nam wiedzieć, że każdy z nich ma swój głęboki sens terapeutyczny, a niektóre z tych elementów stały się także częściami wielu masaży specjalistycznych zarówno tych leczniczych, jak i relaksacyjnych. Masaż klasyczny to najpopularniejsza forma masażu, ciesząca się niezmiennym powodzeniem także wśród mieszkańców Poznania.