Masaż kobiet w ciąży budzi pewne kontrowersje wśród lekarzy, masażystów i samych ciężarnych, a w społeczeństwie panuje ogólne przeświadczenie, że ciąża stanowi przeciwwskazanie dla masażu. Nic bardziej mylnego. Jedynie kobiety w ciąży patologicznej nie powinny poddawać się masażowi. Dla prawidłowej fizjologicznie ciąży, masaż odpowiednio dopasowany nie stanowi żadnego zagrożenia. Wręcz przeciwnie, masaż w ciąży, podobnie jak umiarkowana aktywność fizyczna, przynosi oczywiste korzyści zdrowotne, poprawia samopoczucie oraz urodę przyszłej mamy, a także wzmacnia jej ogólną kondycję fizyczną. Masaż dla kobiet w ciąży jest w naszych gabinetach w Poznaniu regularnie praktykowany, a wykonujemy go także w trakcie wizyt domowych.

Zalety masażu dla ciężarnych kobiet


Masaż dla kobiet w ciąży może być wykonywany wyłączenie przez fizjoterapeutę, który zna technikę takiego masażu oraz ma wiedzę z dziedziny fizjologii i patologii ciąży, a my u siebie w Poznaniu takich właśnie fachowców zatrudniamy. Poddawanie kobiet w ciąży masażowi jest niezwykle korzystne dla jej zdrowia. Masaż relaksuje i uspokaja kobietę, zmniejsza jej napięcie mięśniowe, poprawia krążenie krwi, przeciwdziała rozstępom skóry, łagodzi bóle kręgosłupa oraz zapobiega obrzękom nóg i rąk. Już sam dotyk masażysty relaksuje kobietę i poprawia jej samopoczucie. Ma to kolosalne znaczenie, gdyż kobieta w ciąży przeżywa prawdziwą burzę hormonalną i huśtawkę nastrojów. W ciąży stosuje się masaż klasyczny, ale jest on na ogół nieco delikatniejszy niż normalny masaż. W jego trakcie używa się preparatów uelastyczniających i zapobiegającym rozstępom.

Przeciwwskazania masażu dla kobiet w ciąży


Ciąża jest naturalnym stanem fizjologicznym kobiety, niemniej w niektórych przypadkach nie można u ciężarnych stosować masażu. Ma to miejsce wtedy, gdy ciąża zagrożona jest poronieniem lub jest to ciąża patologiczna, w razie krwawienia z dróg rodnych, a także w przypadku choroby serca, anemii, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, gestozy, oraz chorób nerek, trzustki i wątroby.

Podsumowując, powiedzmy jeszcze raz wyraźnie, że masaż dla kobiet w ciąży, jest zabiegiem jak najbardziej polecanym i godnym uwagi.